bambus_aureosulcata_aureocaulis

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
Wysokość 3-5 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -27 st. C
Bariera korzeniowa Zalecana.
Zastosowanie dla regionów cieplejszych, soliter, wysoki, imponujący żywopłot lub bariera widokowa, roślina doniczkowa na taras lub balkon, dobrze nadaje się do nasadzeń dużych powierzchni

  • Pseudosasa japońska jest jednym z najbardziej dekoracyjnych bambusów ogrodowych uprawianych w Europie. Przy spełnieniu odpowiednich warunków można spróbować także jej uprawy w domu. Ma piękne, duże i szerokie liście, które wachlarzowato wyrastają z pędów. Mogą one mierzyć nawet 35 cm długości. Ich końcówki szybko brązowieją w przypadku suszy i suchego powietrza.Wspaniała roślina do posadzenia przy oczku wodnym.

    Pędy tego bambusa są mocne, zielone, w słońcu mogą wybarwiać się na czerwono. Pozostaną raczej cienkie, maksymalnie mogą osiągnąć 1,5 cm średnicy. Pseudosasa ma na łodygach dekoracyjne kremowe osłonki, które odpadają w drugim roku. W naturalnym środowisku bambus ten może osiągnąć wysokość 3-5 m, jednak w naszym klimacie pozostanie niższa. Można go przycinać na dowolną wysokość. Rośnie sztywno, prosto i gęsto. Podziemne rozłogi rozrastają się na głębokości 30 – 40 cm. Początkowo tempo wzrostu jest średnie i rośnie z czasem. Szczególnie na cieplejszych stanowiskach potencjał wzrostu Pseudosasy bywa niedoceniany. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach ogrodowych z innymi bambusami. Doskonale nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy.

  • Bambus ten preferuje ziemię dobrze przepuszczalną i żyzną, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i pełnego słońca. W pełnym słońcu może rosnąć, jeśli zapewnimy mu wysoką wilgotność powietrza. Pseudosasa wykształca ekspansywne korzenie, przy jej wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Woda nie powinna stać w korzeniach rośliny. Mrozoodporna do  -27 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Pseudosasa japońska (Pseudosasa japonica)

Dodaj komentarz