fargesia_nitida_great_wall_3_mini

 
Stanowisko półcieniste, cieniste
Wysokość 2-3 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -24 st. C
Bariera korzeniowa Nie jest potrzebna.
Zastosowanie roślina soliterowa (rosnąca pojedynczo), żywopłot, dobrze znosi przycinanie, bariera widokowa, roślina do wysadzenia przy oczkach wodnych i stawach, duża dekoracyjna roślina doniczkowa do postawienia na balkonie czy tarasie, roślina ozdobna wysadzana przy krzewach i drzewach

  • Liście tej fargesii są zielone i delikatne. Rośnie ona pionowo, jednak dzięki zwisającym końcom pędów formą przypomina wazon. Fargesia lśniąca idealnie nadaje się na stanowiska zacienione. Można ją posadzić w kompozycji z takimi roślinami jak rododendrony, azalie, funkie i paprocie. W optymalnych warunkach może osiągnąć wysokość od 2-3 m, można go jednak przycinać. Fargesia ta idealnie nadaje się do posadzenia przy oczku wodnym. Bardzo dobrze nadaje się na żywopłot, może być dowolnie przycinana. Sprawdza się też jako osłaniająca ‘zielona ściana’. Jest to bambus kępowy o nieagresywnych korzeniach. Przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba bariery korzeniowej. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Fargesia lśniąca ‘Great Wall’ powinna być dobrze osłonięta przez pierwsze zimy w gruncie (np. słomą). Młode pędy chronimy przy pomocy suchej słomy od przymrozków wiosennych. Wykorzystuje się ją chętnie w japońskich kompozycjach ogrodowych z większymi bambusami.Fargesia lśniąca zwana bywa ‚Blue Fountain’, czyli ‚Niebieska Fontanna’. Jest bujnym bambusem kępowym nowej generacji wyhodowanym w Europie, po tym jak stara generacja zaczęła kwitnąć. Nowa generacja nie zakwitnie przez dziesiątki lat. Wykształca cienkie, smukłe ciemnozielone pędy, które mają fioletowy odcień. W niektórych miejscach są one pokryte niebieskawym nalotem. Końce łodyg efektownie przewieszają się na boki.

  • Ziemia dla Fargesii powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

 

Fargesia lśniąca (Fargesia nitida) ‘Great Wall’

Dodaj komentarz