bimbo_bambus

Stanowisko półcieniste, cieniste
Wysokość 1,5 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -26 st. C
Bariera korzeniowa Nie jest potrzebna.
Zastosowanie mała roślina soliterowa (rosnąca pojedynczo), niski żywopłot, ogrody japońskie, rabaty mieszane, żywopłoty, soliter, oczka wodne, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe

  • Fargesia Muriel ‚Bimbo’ to mały bambus ogrodowy, który dorasta maksymalnie do 1,5 m wysokości. Z tego względu świetnie nadaje się też do mniejszych ogródków. Małe, miękkie, lancetowate liście mają jasnozieloną barwę, która ożywi zacienione miejsca w ogrodzie. W odpowiednim stanowisku jest jednym z najpiękniejszych niewielkich bambusów. Zielone łodygi są cienkie i proste, a ich końce lekko zwisają. W słońcu pędy nabierać mogą czerwonawej barwy.

    Fargesia Muriel to bambus kępowy. Zwany jest też Fargesią parasolowatą ze względu na dekoracyjnie zwisające na boki końce łodyg. Jego korzenie są nieagresywne i przy wysadzaniu do gruntu nie potrzeba zakładać bariery korzeniowej. Odmiana ‚Bimbo’ rośnie bujnie przybierając kształt niemal kulisty. Ten bambus kępowy preferuje stanowiska półcieniste o możliwie wysokiej wilgotności powietrza. Wówczas prezentuje się najładniej, a kolor jej liści jest świeżo zielony. W miejscach nasłonecznionych o małej wilgotności powietrza, jej liście mogą nabierać żółtego odcienia. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i wilgotna, należy jednak unikać stojącej wody. Fargesia Muriel ‚Bimbo’ rośnie karłowato i dlatego idealnie nadaje się do wysadzenia jako niski żywopłot. Wykorzystuje się ją chętnie w japońskich kompozycjach ogrodowych z większymi bambusami. Stosunkowo wolny wzrost sprawił, że jest też chętnie uprawiana w doniczkach. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Bimbo potrzebuje nieco więcej wilgoci aniżeli inne Fargesie.

  • Ziemia dla Fargesii powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fargesia Muriel (Fargesia murielae) ‘Bimbo’

Dodaj komentarz