bambus_fargesia_simba_zima

 
Stanowisko półcieniste, cieniste
Wysokość 2-2,5 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -26 st. C
Bariera korzeniowa Nie jest potrzebna.
Zastosowanie roślina soliterowa (rosnąca pojedynczo), żywopłot, ogrody japońskie, rabaty mieszane, soliter, oczka wodne, balkony i tarasy, szklarnie, ogrody zimowe

  • Fargesia Muriel ‚Simba’, zwana też fargesią parasolowatą, jest bambusem ogrodowym średniej wielkości. Może osiągnąć wysokość do 2-2,5 m. Wykształca świeżo zielone, nieduże, lancetowate liście. Jego pędy rosną prosto, a ich końcówki często zwisają aż do ziemi. U starszych egzemplarzy mają one kolor żółty. Fargesia ta rośnie stosunkowo szybko, tworząc bujną, szeroką, gęstą kępę.

    Ten bambus kępowy preferuje stanowiska półcieniste o możliwie wysokiej wilgotności powietrza. Wówczas prezentuje się najładniej, a kolor jej liści jest świeżo zielony. W miejscach nasłonecznionych o małej wilgotności powietrza, jej liście mogą nabierać żółtego odcienia. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i wilgotna, należy jednak unikać stojącej wody. Fargesia Muriel ‚Simba’ idealnie nadaje się do wysadzenia jako formowany lub nieformowany żywopłot. Wykorzystuje się ją chętnie w japońskich kompozycjach ogrodowych z większymi bambusami. Jest łatwą u uprawie rośliną doniczkową na taras lub balkon. Bardzo dobrze znosi przycinanie.

  • Ziemia dla Fargesii powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają, jednak zdarza się to niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fargesia Muriel (Fargesia murielae) ‘Simba’

Dodaj komentarz