fargesia_robusta_pingwu

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
Wysokość 2-3 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -20 st. C
Bariera korzeniowa Nie jest potrzebna.
Zastosowanie roślina soliterowa (rosnąca pojedynczo), żywopłot lub bariera widokowa, roślina doniczkowa do postawienia na tarasie czy balkonie

  • Bardzo odporny, dekoracyjny bambus kępowy o błyszczących podłużnych liściach i pędach rosnących pod lekkim skosem. Fargesia olbrzymia ‘Pingwu’ ma większe liście niż odmiana ‘Campbell’ i mniejsze niż ‘Wolong’. Najciekawszym elementem u tych gatunków są kremowe osłonki łodygowe, które efektownie kontrastują z ciemną zielenią pędów. Łodygi tego bambusa są zielone, wyrastające z ziemi pod skosem. Mogą one osiągać do 2 cm średnicy, a ich końce swobodnie obwisają. Bambus ten rośnie początkowo bardzo gęsto, później nieco się rozrzedza.

    Pokrój kępowy i szeroki. Szczególnie wiosną zdobi Fargesię wyrazisty kontrast kremowych osłonek łodygowych i ciemnozielonych pędów. W optymalnych warunkach może osiągnąć wysokość nawet od 2-3 m, można go jednak przycinać na dowolną wysokość. Preferuje półcieniste, chłodniejsze i dosyć wilgotne miejsca. W miejscach o większej wilgotności powietrza może rosnąć w stanowisku słonecznym. Wymaga dobrze przepuszczalnej, zawsze lekko wilgotnej gleby. Należy jednak unikać stojącej wody, jest ona przyczyną zgnilizny korzeni zabójczej dla bambusów. Fargesia olbrzymia pięknie wygląda posadzona blisko jeziorka czy oczka wodnego. Bardzo dobrze nadaje się na żywopłot, może być dowolnie przycinana. Sprawdza się też jako osłaniająca ‘zielona ściana’. Jest to bambus kępowy o nieagresywnych korzeniach. Przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba bariery korzeniowej. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Fargesia robusta ‘Pingwu’ powinna być dobrze osłonięta przez pierwsze zimy w gruncie (np. słomą). Młode pędy chronimy przy pomocy suchej słomy od przymrozków wiosennych. Wykorzystuje się ją chętnie w japońskich kompozycjach ogrodowych z większymi bambusami. Przy częstym przycinaniu może też rosnąć na mniejszych obszarach.

  • Ziemia dla Fargesii powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -20 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) ‘Pingwu’

Dodaj komentarz