wolong_mini

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
Wysokość 2-3 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -20 st. C
Bariera korzeniowa Nie jest potrzebna.
Zastosowanie roślina soliterowa (rosnąca pojedynczo), żywopłot, dekoracyjna roślina doniczkowa

  • Ozdobny bambus kępowy o błyszczących podłużnych liściach i nieco ukośnie rosnących pędach. Ta Fargesia pokrojem najbardziej przypomina bambusy drzewiaste, czyli Fylostachysy. Odmiana ‚Wolong’ ma liście większe niż odmiany ‘Campbell’ oraz ‚Pingwu’. Najciekawszym elementem u tych gatunków są kremowe osłonki łodygowe, które efektownie kontrastują z ciemną zielenią pędów. Bambus ten wykształca zielone łodygi, które z ziemi wyrastają pod lekkim skosem. Mogą one osiągać do 2 cm średnicy, a ich końce swobodnie zwisają.

    Wzrost jest początkowo bardzo gęsty, później nieco się rozrzedza. Bambus ten rośnie kępowo i szeroko. Szczególnie wiosną zdobi Fargesię wyrazisty kontrast kremowych osłonek łodygowych i ciemnozielonych pędów. W optymalnych warunkach może osiągnąć wysokość nawet od 2-3 m, można go jednak przycinać na dowolną wysokość. Preferuje półcieniste, chłodniejsze i dosyć wilgotne miejsca. W miejscach o większej wilgotności powietrza może rosnąć w stanowisku słonecznym. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i zawsze lekko wilgotna. Należy jednak unikać stojącej wody, jest ona przyczyną zgnilizny korzeni zabójczej dla bambusów. Fargesia olbrzymia pięknie wygląda posadzona blisko jeziorka czy oczka wodnego. Bardzo dobrze nadaje się na żywopłot, może być dowolnie przycinana. Sprawdza się też jako osłaniająca ‘zielona ściana’. Jest to bambus kępowy o nieagresywnych korzeniach. Przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba bariery korzeniowej. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Fargesia robusta ‘Wolong’ powinna być dobrze osłonięta przez pierwsze zimy w gruncie (np. słomą). Młode pędy chronimy przy pomocy suchej słomy od przymrozków wiosennych. Wykorzystuje się ją chętnie w japońskich kompozycjach ogrodowych z większymi bambusami. Przy częstym przycinaniu może też rosnąć na mniejszych obszarach.

  • Ziemia dla Fargesii powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -20 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) ‘Wolong’

Dodaj komentarz