fargesia_robusta_pingwu

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
Wysokość 3-4 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -26 st. C
Bariera korzeniowa Nie jest potrzebna.
Zastosowanie roślina soliterowa (rosnąca pojedynczo), naturalny lub formowany żywopłot, bardzo dobrze znosi przycinanie, bariera widokowa, roślina do nasadzeń na dużych powierzchniach, łatwa w uprawie roślina doniczkowa do postawienia na balkonie czy tarasie

 

  • Szeroko rosnący, bardzo atrakcyjny, bujny bambus ogrodowy. Soczyście zielone, błyszczące, małe, lancetowate liście tworzą bujne kępy. Krawędzie liści są lekko uniesione ku górze. Listowie tworzy doskonałą i elegancką barierę widokową. Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym, ale jako jedna z niewielu Fargesii będzie również pięknie rosła w miejscach słonecznych. Zawdzięcza to swoim błyszczącym liściom, które nie zwijają się nawet wtedy, gdy są wystawione na mocne słońce. Wspaniale prezentuje się w kompozycjach z różnymi trawami.

    Bambus ten dorasta do 3-4 m, można go jednak przycinać na dowolną wysokość.Rośnie gęsto, bujnie, rozrasta się szeroko na boki. Ten bambus kępowy doskonale prezentuje się wysadzony w pobliżu jeziorka czy oczka wodnego. Jest doskonały na formowany czy nieformowany żywopłot. Sprawdza się też jako osłaniająca ‘zielona ściana’. Jak wszystkie bambusy kępowe wykształca nieagresywne korzenie i przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba bariery korzeniowej.  Fargesia rdzawa preferuje stanowiska półcieniste, gdzie wilgotność powietrza jest możliwie wysoka, wtedy też roślina ta wygląda najlepiej, kolor jej liści jest świeżo zielony. W przeciwieństwie do innych Fargesii, w stanowisku słonecznym błyszczące liście Fargesia rufa będą się prezentować równie dekoracyjnie. W tym przypadku należy zadbać, by miała zawsze lekko wilgotną ziemię. Podłoże ciężkie należy przy wysadzaniu poluźnić, aby korzenie bambusa mogły się dobrze rozwijać. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i wilgotna, ale nie mokra. Należy unikać wody stojącej w korzeniach. Fargesia rdzawa to także efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa do postawienia na tarasie. Wykorzystuje się ją chętnie w japońskich kompozycjach ogrodowych z większymi bambusami. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Jej pędy są jadalne.

  • Ziemia dla Fargesii powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fargesia rdzawa (Fargesia rufa)

Dodaj komentarz