pingwu_mini

 
Stanowisko półcieniste, cieniste
Wysokość 3-4 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -24 st. C
Bariera korzeniowa Nie jest potrzebna.
Zastosowanie roślina soliterowa (rosnąca pojedynczo), żywopłot, dobrze znosi przycinanie, bariera widokowa, roślina do wysadzenia przy oczkach wodnych i stawach, duża dekoracyjna roślina doniczkowa do postawienia na balkonie czy tarasie, roślina ozdobna wysadzana przy krzewach i drzewach

  • Fargesia szorstka to jeden z najpiękniejszych bambusów na świecie, który dodatkowo ma smaczne, słodkawe pędy. Ten bambus kępowy pochodzi z Chin, gdzie spotkać go można często jako dekorację przydomowych ogrodów. Jest również pokarmem dla żyjących tam pand. Bambus ten rośnie szybko i dlatego już wczesną wiosną prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Dorasta do 3-4 m, jednak w naszym klimacie osiąga niższe rozmiary. Jak wszystkie bambusy można go przycinać na dowolną wysokość. 

    Wykształca niebieskawe, jakby oprószone pudrem łodygi, które później stają się niebiesko-szare aż do koloru zielonego. Są one silne, proste i cienkie, a ich końce lekko zwisają. Łodygi bambusa osiągają do 12 mm średnicy. Osłonki łodygowe mają barwę pomarańczową i efektownie kontrastują z ciemnym kolorem łodyg. Liście są podłużne i mocne, średniej wielkości, od spodu niebieskawozielone. Jest to bambus kępowy o nieagresywnych korzeniach, dlatego przy jego wysadzaniu do gruntu nie potrzeba bariery korzeniowej. Fargesia szorstkapreferuje stanowiska półcieniste o możliwie wysokiej wilgotności powietrza. Wówczas prezentuje się najładniej, a kolor jej liści jest świeżo zielony. W miejscach nasłonecznionych o małej wilgotności powietrza, jej liście mogą nabierać żółtego odcienia. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i wilgotna, należy jednak unikać stojącej wody. Może być wysadzona jako żywopłot.Wykorzystuje się ją chętnie w japońskich kompozycjach ogrodowych z większymi bambusami. Wyjątkowo atrakcyjnie wygląda posadzona w donicy na tarasie. Aby roślina prezentowała się jak najpiękniej zaleca się coroczne wycinanie części łodyg.

  • Ziemia dla Fargesii powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w stanowisku półcienistym i zacienionym, w stanowiskach o wysokiej wilgotności powietrza może rosnąć w słońcu. Nie wymaga bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fargesia szorstka (Fargesia scabrida)

Dodaj komentarz