phyllostachys_rubromarginata

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wysokość 4-6\9 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -24 st. C
Bariera korzeniowa Zalecana.
Zastosowanie dla regionów cieplejszych, soliter, wysoki, imponujący żywopłot lub bariera widokowa, roślina doniczkowa na taras lub balkon, dobrze nadaje się do nasadzeń dużych powierzchni

  • Ten bambus ogrodowy zawdzięcza swoją nazwę czerwonym brzegom osłonek okrywających młode pędy. Gatunek ten zdaniem amerykańskich naukowców najlepiej spośród bambusów nadaje się do produkcji papieru. Pozyskiwane z niego wysokiej jakości drewno wykorzystuje się do produkcji koszyków. Łodygi tego bambusa mają długie międzywęźla, dlatego można z niego wykonywać flety.

    Dorasta on do wysokość 4-9 m, jednak w naszym klimacie osiąga niższe rozmiary. Jego łodygi są początkowo zielone, później ciemnozielone, starsze zaś są żółtawe lub szarawe, stabilne, silne, proste. Mogą osiągać do 6 cm średnicy. Soczyście zielone liście są średniej wielkości. Bambus ten może być wysadzony w dużej donicy i postawiony na tarasie. Tworzy ekspansywne rozłogi, dlatego należy założyć barierę korzeniową przy jego wysadzaniu do gruntu. Jego młode pędy są jadalne i smaczne.

  • Ziemia dla Phyllostachysa powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Bambusy preferują podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -24 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fylostachys czerwonobrzegi (Phyllostachys rubromarginata)

Dodaj komentarz