bambus_drzewiasty_phyllostachys_vivax_huanwhenzu_2

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wysokość 3-6 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -22 st. C
Bariera korzeniowa Zalecana.
Zastosowanie dla regionów cieplejszych, soliter, wysoki, imponujący żywopłot lub bariera widokowa, roślina doniczkowa na taras lub balkon, dobrze nadaje się do nasadzeń dużych powierzchni

  • Dekoracyjny bambus drzewiasty o grubych zielonych łodygach ozdobionych żółta linia biegnąca wzdłuż nich. Rozrasta się on dosyć szybko i wymaga stosunkowo dużo miejsca (najlepiej min. 25 m²). Najbardziej odpowiadają mu stanowiska słoneczne lub półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatru. W naturalnym środowisku może on osiągnąć wysokość 6-12 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne.

    Można go przycinać na dowolną wysokość. Łodygi są błyszcząco-zielone, z żółtym rowkiem, u starszych roślin spotyka się także żółte paski w rowku. Osiągają średnicę do 6 cm. Dekoracyjne zielone liście są średniej wielkości. Na początku nowe łodygi rosną pod lekkim skosem, później wyrastają prawie prostopadle do ziemi: końce łodyg lekko zwisają. Z reguły nowe pędy wytwarza na początku czerwca. Fylostachys długowieczny może być uprawiany w dużej donicy na tarasie, zimą powinien być przechowywany w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu. Bambus ten jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Jak wszystkie bambusy doskonale znosi przycinanie formowanie. Bardzo dobrze nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy.

  • Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być do brze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -22 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fylostachys długowieczny (Phyllostachys vivax) ‘Huanwhenzu’

Dodaj komentarz