bambus_phyllostachys_nuda

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wysokość 4-7 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -22 st. C
Bariera korzeniowa Zalecana.
Zastosowanie dla regionów cieplejszych, soliter, wysoki, imponujący żywopłot lub bariera widokowa, roślina doniczkowa na taras lub balkon, dobrze nadaje się do nasadzeń dużych powierzchni

  • Bardzo odporny na mróz i wiatr bambus drzewiasty. Młode pędy mają ciemnozielony kolor z lekkim tonem purpury i brązu. Łodygi dorosłego bambusa mogą osiągnąć do 5 cm średnicy i często pokryte są charakterystycznym pudrowym, niebieskawym nalotem. Są one szaro-zielone, twarde i grube, ale elastyczne. Mają wyraźnie zaznaczone węzły. Drewno tego bambusa stosuje się jako materiał budowlany, buduje się z nich np. płoty i meble. Młode pędy są jadalne, przez wielu uważane za przysmak.

    Bambus ten świetnie nadaje się na żywopłot i gęsty ekran widokowy. Może dorastać do 4-7 m, jednak w naszym klimacie osiągnięcie maksymalnej wysokości jest mało prawdopodobne. Bambus ten może być przycinany na dowolną wysokość. Fylostachys nagi jest łatwą w uprawie rośliną doniczkowa na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularny jest także w japońskich kompozycjach ogrodowych z innymi bambusami.

  • Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy . Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -22 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fylostachys nagi (Phyllostachys nuda)

Dodaj komentarz