bambus_phyllostachys_humilis

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wysokość 3-5 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -26 st. C
Bariera korzeniowa Zalecana.
Zastosowanie dla regionów cieplejszych, soliter, wysoki, imponujący żywopłot lub bariera widokowa, roślina doniczkowa na taras lub balkon, dobrze nadaje się do nasadzeń dużych powierzchni

  • Fylostachys niski należy do najbardziej mrozoodpornych bambusów drzewiastych. Jest gęsto ulistniony, prawie do samej ziem. Liście ma małe, wąskie, podłużne, bardzo mocne i ciemniejsze niż liście innych Fylostachysów. Rośnie prosto, a końce jego łodyg lekko obwisają. Jest obok Fylostachysa Bisseta jednym z najbardziej odpornych bambusów. Doskonale sprawdzi się w roli żywopłotu. Przycinany każdej wiosny stanie się gęsty i bujny.

    Równie efektownie bambus ten prezentować się będzie wysadzony jako soliter na trawniku. Liście tego gatunku są nieco ciemniejsze niż u pozostałych bambusów. W naturalnym środowisku może dorastać do 3-5 m, jednak w naszym klimacie jest to mało prawdopodobne. Tak jak wszystkie bambusy można go przycinać na dowolną wysokość i formować. Łodygi tego Fylostachysa są zielone, później nabierają oliwkowego do brązowego odcienia. Kiedy posadzimy go w słońcu  mogą wybarwiać się na kolor żółto-pomarańczowy. Osiągają maksymalnie 2 cm średnicy. Łatwa w uprawie roślina doniczkowa na taras. Popularna jest także w japońskich kompozycjach ogrodowych z innymi bambusami. Może być stosowany na ekrany widokowe, zarówno posadzony w gruncie, jak i w donicach.

  • Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fylostachys niski (Phyllostachys humilis)

Dodaj komentarz