phyllostachys_aurea_bambus_ogrodowy

 
 

Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wysokość 3-5 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -22 st. C
Bariera korzeniowa Zalecana.
Zastosowanie roślina soliterowa, żywopłot, dobrze znosi przycinanie, ekran widokowy, roślina doniczkowa

  • Fylostachys złocisty to bambus ogrodowy o wyjątkowo pięknych łodygach, które w dolnej części mają zygzakowato ułożone międzywęźla, przypominające wyglądem skorupę żółwia. W cieplejszych warunkach efektownych łodyg możemy doczekać się ich już po 5 latach, w chłodniejszych po ok. 10. Wykształca zielone pędy, które w słońcu wybarwiają się na żółto. Ich niższe węzły ułożone są skośnie. Mają zgrubienia poniżej węzłów i mogą osiągać do 3 cm średnicy. Nieduże, zielone liście tworzą gęste listowie. Jako jeden z niewielu bambusów może rosnąć w domu, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednie środowisko wzrostu.

    Miejsce powinno być wtedy jasne, zimą chłodniejsze. Bambus ten dość dobrze znosi suszę, jednak w mieszkaniu należy zapewnić mu wysoką wilgotność powietrza. Ma jadalne pędy. Bambus ten dorastać może do 3-5m, jednak w polskich warunkach klimatycznych nie osiągnie maksymalnej wysokości. Bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość. Fylostachys złocisty jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkowa na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bezproblemowo znosi przycinanie. Nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy, można także formować go tak, aby przypominał bonsai.

  • Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -22 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fylostachys złocisty (Phyllostachys aurea)

Dodaj komentarz