bambus_aureosulcata_aureocaulis

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wysokość 4-7 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -26 st. C
Bariera korzeniowa Zalecana.
Zastosowanie roślina soliterowa, żywopłot, dobrze znosi przycinanie, ekran widokowy, roślina doniczkowa

  • Bambus ten przyciąga wzrok efektownym kontrastem intensywnie żółto-złotych łodyg i ciemnozielonych liści; będzie wspaniałą ozdobą ogrodu czy tarasu. Dodatkowo rosnąc w pełnym słońcu pędy mogą nabierać czerwonego odcienia. Doskonale nadaje się do nasadzeń grupowych z innymi bambusami i trawami, jak i do rabat mieszanych. Wyjątkowo dobrze wygląda posadzony w grupie z czarnym bambusem – pędy obu gatunków mieszają się z czasem tworząc piękny żółto-czarny gaj. Młode łodygi są szorstkie w dotyku, mają lśniący żółto-złoty kolor.

    Mogą osiągać do 5 cm średnicy. Zielone liście są lekko błyszczące, pojedyncze z nich mają jasne paski, mierzą do 10 cm długości. Łodygi wyrastają pionowo, a ich końce łodyg lekko zwisają. Ma jadalne pędy. Bambus ten może dorastać do 4-6 m, jednak w polskim klimacie maksymalna wysokość wzrostu jest mało prawdopodobna. Bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość. Fylostachys złotobruzdowy jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkowa na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bezproblemowo znosi przycinanie. Nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy, można także formować go tak, aby przypominał bonsai.

  • Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -26 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Fylostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata) ‘Aureocaulis’

Dodaj komentarz