sasa_veitchii

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
Wysokość 1-1,5 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -27 st. C
Bariera korzeniowa Zalecana.
Zastosowanie dla regionów cieplejszych, soliter, wysoki, imponujący żywopłot lub bariera widokowa, roślina doniczkowa na taras lub balkon, dobrze nadaje się do nasadzeń dużych powierzchni

  • Sasa Veitcha jest niskim lub średniej wielkości bambusem o dużych, szerokich liściach. Nadaje się zarówno do ogrodu jako roślina okrywowa, na rabaty mieszane, do sadzenia pod drzewami, jak również do donic na taras. Od jesieni do wiosny liście tego bambusa wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie, mają wówczas jaśniejsze (wysuszone) krawędzie. Sasa wykształca ekspansywne rozłogi, dlatego przy wysadzaniu do gruntu zalecana jest bariera korzeniowa.

    W środowisku naturalnym rośnie głównie z Japonii, ale także w Korei. Zielone łodygi są stabilne i proste. Bambus dorasta do 1-1,5 m. Przycinamy go od czerwca do lipca. Może być łatwą w uprawie rośliną doniczkową na taras czy balkon. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na niski żywopłot, może być sadzona pod drzewami.

  • Bambus ten preferuje ziemię dobrze przepuszczalną i żyzną, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i pełnego słońca. W pełnym słońcu może rosnąć, jeśli zapewnimy mu wysoką wilgotność powietrza. Sasa wykształca ekspansywne korzenie, przy jej wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Woda nie powinna stać w korzeniach rośliny. Mrozoodporna do  -27 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Sasa Veitcha (Sasa veitchii)

Dodaj komentarz