sasaella

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
Wysokość 1-1,5 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -22 st. C
Bariera korzeniowa Zalecana.
Zastosowanie roślina soliterowa, żywopłot naturalny lub formowany, roślina doniczkowa do postawienia na tarasie czy balkonie, dekoracyjna roślina do posadzenia obok drzew i wyższych krzewów, dobrze znosi przycinanie

  • Bambus ten dorasta maksymalnie 1-1,5 m wysokości i wykształca dekoracyjne liście. Są one soczyście zielone i błyszczące. W zależności od stanowiska pokryte żółtymi lub białymi paskami o różnej szerokości. Jeśli będziemy go przycinać kilkakrotnie w ciągu roku uzyskamy piękny, gęsty dywan z liści. Bambus ten doskonale sprawdza się w roli rośliny okrywowej, pięknie też wygląda w jednokolorowych donicach.

    Łodygi Sasaelli mają kolor zielony, pod wpływem promieni słonecznych mogą przebarwiać się na czerwono. Pokrój tego bambusa jest gęsty i bujny. Może być łatwą w uprawie rośliną doniczkową na taras czy balkon. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Doskonale nadaje się na żywopłot, może być sadzona pod drzewami.

  • Bambus ten preferuje ziemię dobrze przepuszczalną i żyzną, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i pełnego słońca, może to być cień lub półcień. W pełnym słońcu może rosnąć, jeśli zapewnimy mu wysoką wilgotność powietrza. Sasaella wykształca ekspansywne korzenie, przy jej wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Woda nie powinna stać w korzeniach rośliny. Mrozoodporna do  -22 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Sasella Masamunego (Sasaella masamuneana) ‘Albostriata’

Dodaj komentarz