kimmeibambusy0036_mini

 
Stanowisko słoneczne, półcieniste, cieniste
Wysokość 0,5-1 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -18 do -27 st. C
Bariera korzeniowa Niekonieczna, rozrost ograniczamy sadząc bambus w donicy lub usuwając niechciane rozłogi.
Zastosowanie roślina okrywowa, rabaty mieszane, niski żywopłot lub obwódka rabaty kwiatowej, roślina doniczkowa na taras lub balkon

  • Synonimy – Sasa ruscifolia. Nisko rosnący, dekoracyjny bambus okrywowy o liściach podobnych do liści ruszczyka. Naturalnie rośnie w Japonii i Chinach. Osiąga od  0,5 do 1 m wysokości i rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Jest łatwą w uprawie rośliną okrywową, którą też można uformować na niski żywopłot. Kiedy wiosną dość mocno przytniemy bambusy, utworzą one gęsty dywan z zielonych liści.

    Mają one barwę soczyście zieloną, są krótkie i szerokie. Łodygi tego bambusa są zielone. Bambus ten rośnie kępowo i gęsto. Właściwą siłę wzrostu osiąga po ok. 3 latach od posadzenia. Szibatea jest łatwą w uprawie rośliną doniczkową na taras czy balkon. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Wspaniale znosi przycinanie i formowanie, nadaje się na gęsty, niski żywopłot.

  • Ziemia powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Szibatea preferuje podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku półcienistym lub zacienionym, ale może też być wysadzona w słońcu. Rozrasta się za pomocą rozłogów, dlatego zaleca się założenie bariery korzeniowej lub wysadzenie bambusa w donicy. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporna do -18° do -27°, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

  • Przez podział kłącza.

  • Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Szibatea ruszczykolistna (Shibataea kumasasa)

Dodaj komentarz